SON DAKİKA

ANLIK GUNDEM

3.5 milyon grip aşısı yetmeyecek

3.5 milyon grip aşısı yetmeyecek
Bu haber 12 Eylül 2022 - 18:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, ay içinde eczanelere gelmeye başlayacak 3,5 milyon grip aşısının ihtiyacı karşılamaya yetmeyeceğini söyledi.

Daha evvelceki senelerde herkes grip aşısı olabiliyorken birkaç senedir hastalar risk haline göre kademelendiriliyor. E-nabız düzenine göre aşı hakkı bulunduğunu gören hastalar aile doktorliklerine gidip ‘Reçetem’ sistemi üstünden makalelmış elektronik reçeteleriyle eczanelerden aşılarını alabiliyorlar.

Sosyal Emniyet Kurumu (SGK) ödeme listesinde olmayan grip aşılarının da sahip bulunduğunu ifade ederek bunların fiyatlarının 243 TL bulunduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz iki seneda grip aşılarının tedariğinde problemler yaşandığını bildiren Saydan, şu şekilde devam etti: “Vatandaş ve biz eczane eczacıları çok zorlandık. Bu devre işlemiş problemlerı hayat sürdürmek istemiyoruz. Gelecek 3,5 milyon grip aşısının 85 milyon yurtdaşa yetmeyeceği aşikâr. Bu sebepten TEİS olarak inanıyoruz ki, bakanlığımız doğrulusunda getirilen aşı adedi kademeli olarak arttırılacak, gelişen vakitlarda yeterli sayıda aşı alımı yapılarak riskli takımdaki yurtdaşlarımızın hepsi aşılanacaktır.”

Her sene lüzumiyor
Grip aşısının her sene uygulanması lüzumiyor. Aşının içeriği Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) doğrulusunda bir sene evvelce salgına meydan veren virüs çeşitlerini belirlenmesiyle hazırlanıyor. Aşının koruyucu tesiri, aşıdan iki hafta sonra başlayacağı amacıyla aşı amacıyla İdeal vakit, hastalık dolaşmaya başlamadan evvelce eylül-ekim-kasım ayları. Mart sonuna kadar aşıyı olmak olası. Koruyuculuğu aşağı yukarı altı ila sekiz ay sürüyor.

Grip aşısı altı aylıktan ufak çocuklara, hamileliğinin ilk üç ayının içerisinde tespit edilenlara ve ciddi yumurta alerjisi veya aşı bünyesinde tespit edilen rastgele bir maddeye karşı ciddi alerji hikayesi olanlara uygulanmamalı.

Saydan aşılanmanın toplum sağlı amacıyla oldukça mühim bulunduğunun üstünde durarak şu şekilde dedi:

“Aşılar bubugünküde sarfedilen en itimatilir, en verimli ve maliyeti en düşük koruyucu tıbbı program. Geçmişten şu vakita kadar aşılama tekniği ile dünyada çoğu hastalık önlenebildi. Aynı biçimde grip aşısı da her sene yüzbinlerce olayın önüne geçip, binlerce ölümü engelliyor. DSÖ bilgilerine göre dünya çapında her sene 5 milyon seviyesinde grip olayı meydana çıkıyor ve bundan kaynaklı ölümlerin adedi 650 bini buluyor. Bu bilgiler işaret ediyor ki, grip ciddi bir hastalıktır ve risk grubu içerisinde tespit edilen kişiler yakalandığında ciddi komplikasyonlar gerçekleşebiliyor.”

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
mujeres que se vienen cuando hacen el amorfucked in front of everyonecelebrity wardrobe malfunction uncensored