SON DAKİKA

ANLIK GUNDEM

Çocuk felci aşısı ne zaman yapılır?

Çocuk felci aşısı ne zaman yapılır?
Bu haber 11 Eylül 2022 - 16:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

ABD’de çocuk felci alarmı verildi. Atık sularda ‘çocuk felci virüsü’ belirlenmesinin sonrasında ABD’nin New York vilayetinde Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edildi. Hastalığın yaseneyerak salgına dönüşmesinden kaygı edilirken aşı idaresi hakkında çalışma gerçekleşiyor. Pek çok şahıs Türkiye’de de olayların görülüp görülmediğini araştırıken çocuk felci aşısı hakkında ayrıntıları da araştırıyor. Peki, Çocuk felci aşısı ne vakit yapılır? Çocuk felci nedir, bulguları ne? Çocuk felci aşısı kaç aylıkken yapılır? Çocuk felci virüsü hangi ülkelerde var, Türkiye’de görüldü mü?

ABD’de son 10 senede ilk çocuk felci hadisenının görülmesinin ardındannda New York vilayetinde Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edildi. Bu hadisenın ardındannda atık sular izlenmeye ve teste tabi tutulmaya başlandı. New York şehrindeki birtakım şehirlerin atık sularında çocuk felcine namacıyla olan virüse rastlandığı ve hastalığın yaseneyerak salgına dönüşmesini engellemek hedefiyle çalışma başlatıldığı ifade edildi. Gelen haberlerin ardındannda aşılama ve Türkiye’de hadise olup olmadığına dair incelemeler da arttı. Peki, Çocuk felci nedir, bulguları ne? Çocuk felci aşısı ne vakit yapılır? İşte ayrıntılar…

ÇOCUK FELCİ NEDİR, BELİRTİLERİ NE?

Çocuk felci, yinelde 15 yaşından ufaklerde görülmekle birlikte, seyrek olarak 15 yaşının üstündeki şahıslerde de görülen, bacaklarda ve daha düşük kollarda felce namacıyla olan bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık, sindirim sistemi yolu ile bulaşmakta, hafif ateş, kas ağrıları, baş ağrısı, bulantı, kusma, ense ve sırtta sertliğe namacıyla olur. Tipik olarak felç görülür, hastalar ayağa uyanmakta ve yürümede kuvvetlik çeker. Virüs bedene ağız yolu ile girer. Boğazda ve sindirim düzeninde çoğalarak bedene yaygınlaşır. Boğazda yerleşir ve dışkıda yer alır. Dışkı ile virüsün bedenden hamleyi haftalarca vakitr (10 hafta). Tertemiz şartlara, artık temizlik kurallarına iyi uyulmadığında bulaşma olur ve ardındannda salgınlar yaşanır. Nadiren süt, besin maddeleri ve başka dışkı ile ilişkiyi olan maddeler bulamada aracı olarak rol oynayabilir. Sularında virüs bulaşmış dışkı ile kirlenmesi hastalığın yasenemasına yol açabilir.

Çocuk felci hastalığının yol açtığı felç hadiseları kalıcıdır, geri dönüşü olmaz. Yaşam boyu sekel bırakmakta, anne-babalere ve hastalığa yakalanan şahıslere sosyal olarak zarar sunar.

ÇOCUK FELCİNDEN NASIL KORUNULUR?

Çocuk felcinden korunmanın tek yolu aşılamadır. Çocuk felcinin iki değişik aşısı sahip olunantur. Biri ağızdan iki damla biçiminde oluşturulan Oral Polio Aşısı (OPA=Canlı Aşı), öteki koldan kas içerisine oluşturulan İnaktif Polio Aşısı (İPA=Ölü Aşı)’dır. Ağızdan iki damla durumunda oluşturulan aşı virüsün sindirim düzeninde bağırsaklardan kana karışarak hastalık yapmasını engel olur, koldan oluşturulan aşı ise kanda virüse karşı koruyucu cisimlerlerin oluşmasını sağlayarak, iki yönlü ve çok kuvvetli bir korunma sağlar. Bu çift yönlü koruma programı bunun yanı sıra, şahıslerin biribirlerine virüsü bulaştırmasını da engel olarak tamamıyla tesirsiz duruma gelmesini yok olmasını karşılamaktadır.

ÇOCUK FELCİ AŞISI NE ZAMAN YAPILIR?

Oral Çocuk Felci aşısı (OPA) 6.ayını ve 18.ayını tamamlayan bebeklere her programda ikişer damla ağızdan verilmek sureti ile uygulanıyor. İnaktif Çocuk Felci aşısı (İPA) ise, 2.ayını, 4.ayını, 6.ayını ve 18.ayını tamamlayan bebeklere toplam 4 defa olmak suretiyle beşli karma aşı amacıylade koldan kas içi uygulanıyor. 2022-2023 eğitim ve öğretim vakitlarında okul aşılamaları biçiminde uygulanıyor.

ÇOCUK FELCİ VİRÜSÜ VAKALARI TÜRKİYE’DE VAR MI?

Türkiye’de 5 milyon 900 dhadisenında beş yaşından ufak çocuk var. Çocuk felci amacıyla ilk olarak riskli küme olarak görülüyor. Şimdilik çocuk felci hakkında Sıhhat Bakanlığı’ndan bir açıklama yapılmadı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
mujeres que se vienen cuando hacen el amorfucked in front of everyonecelebrity wardrobe malfunction uncensored