SON DAKİKA

ANLIK GUNDEM

Ege Denizi’nde Üst Üstüne Depremler Gerçekleşti

Ege Denizi’nde Üst Üstüne Depremler Gerçekleşti
Bu haber 31 Ağustos 2022 - 19:03 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ege Denizi’nde art arda depremler ortaya geldi. Öğlen saatlerinde 4.7 ve 5.1 büyüklüğünde iki depremin sonrasında saat 17.02’te ise bu kez bölge 4.5 ile sallandı. Son depremler ile ilgili bütün bulgular Kandilli Rasathanesi ve AFAD doğrulusunda paylaşılmaya devam etmekte.

 

 

AFAD bilgilerine göre saat 12:56’da Ege Denizi açıklarında 4.7 büyüklüğünde deprem ortaya geldi. İlk depremden aşağı yukarı 15 dakika sonra 5.1 büyüklüğünde ikinci bir deprem yaşandı.

Saat 17:02’de ise bu kez 4.5 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Vatandaşlara kısa vakitli panik ve korku yaşatan deprem Muğla, İzmir ve Aydın’da da hissedildi. Sarsıntı yerin 7.03 kilometre derinliğinde yaşandı.

 

AFAD BAŞKANI SEZER: OLUMSUZ BİR DURUM YOK

AFAD Başkanı Yunus Sezer de sosyal medya hesabından yaptığı bildirimde, “Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında art arda 2 deprem ortaya geldi. İlki 4,7 ikincisi 5,1 büyüklüğündeki depremlerin sonrasında an itibarıyla olumsuz bahçelievler escort bir hal yaşanmadığı verisini aldık. Vatandaşlarımıza işlemiş olsun isteklerimi sunuyorum” dedi.

 

KAYMAKAMLIKTAN AÇIKLAMA

Kuşadası Kaymakamlığından oluşturulan bildirimde da şu ana kadar kendilerine ulaşan olumsuz bir halin olmadığı bildirildi.

 

TUNÇ SOYER’DEN DEPREM MESAJI

Depremin sonrasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer mesaj paylaştı

“Ege Denizi’nde oluşan ve kentimizde hissedilen 4.8 büyüklüğündeki depremden büyülenen hemşehirlerimize işlemiş olsun isteklerimi iletiyorum.

İlk teşhislerimize göre rastgele bir hasar yok. Olası bütün olumsuzluklar amacıyla teyakkuzdayız.”

 

‘2020 DEPREMİNİN TETİKLEDİĞİ BİR DEPREM OLARAK DEĞERLENDİRİLEBİLİR’

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında 14 dakika arayla alana gelen 4.7 ve 5.1 büyüklüğündeki depremler ile alakalı açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Sözbilir, “30 Ekim 2020 de Sisam Adası kuzeyindeki Sisam fayının kırılmasıyla alana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremden sonra bölümde mühim bir gerilim birikimi olmuştu. Gümüldür Özdere ve Kuşadası yönündeki faylar tetiklenmişti. Bugün peş peşe olan 4.7 ve 5.1 büyüklüğündeki depremler 30 Ekim 2020 depreminin tetiklediği bir deprem olarak dşayetlendirilebilir. Sisam Adası güneyinde ve Dilek Yarımadası’nın denizdeki devamında olan fay kırılıyor. Bu fayın en büyük deprem üretme potansiyeli 6.6 olarak biliniyor” dedi.

 

‘6.6 BÜYÜKLÜĞÜNE VARAN DEPREM ÜRETME POTANSİYELİ VAR’

30 Ekim’de Sisam Adası’nı kuzeyden sınırlayan fayın kırıldığına ilgi çeken Prof. Dr. Sözbilir, “Şimdi ise adayı güneyden sınırlayan fay kırılmış oldu. Ancak bu fayın 6.6 büyüklüğüne varan deprem üretme potansiyeli var” şeklinde söyledi.

 

BÖLGEDE 42 DEPREM OLDU

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı bilgilerine göre, Kuşadası açıklarında saat 12.56’da alana gelen 4.7 ve 13.10’da kaydedilen 5.1 büyüklüğündeki depremlerden bu yana artçı sarsıntıların adedi ise 42’ye ulaştı.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
mujeres que se vienen cuando hacen el amorfucked in front of everyonecelebrity wardrobe malfunction uncensored