SON DAKİKA

ANLIK GUNDEM

Grip aşıları eczanelerde yapılıcak

Grip aşıları eczanelerde yapılıcak
Bu haber 13 Eylül 2022 - 17:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bütün Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, 3,5 milyon grip aşısının bu ay içerisinde eczanelere gelmeye başlayacağını belirtti.
Bütün Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, yaptığı makalelı bildirimde, SGK ödeme listesinde olmayan grip aşılarının da sahip bulunduğunu söyledi.

Grip mevsiminin gelmesi ile yurttaşların gripten korunmak amacıyla aşılarını yaptırmaya hazırlandığını açıklayan Saydan, “3,5 milyon grip aşısı eylül ayı içerisinde eczanelere gelmeye başlayacak. Aşı yaptırma hakkı olan hastalar aile doktorliklerine reçete ettirip aşılarını eczanelerden alabilecekler. Hem de, SGK ödeme listesinde olmayan grip aşısının da fiyatı 243 lira olup eczanelerden ücretli olarak verilmeye başlanacaktır” verisini verdi.

Aşıların bubugünküde sarfedilen en itimatilir, tesirli ve maliyeti en düşük koruyucu tıbbi program bulunduğunu bildiren Saydan, grip aşısının her sene yüz binlerce olayın önüne geçip, binlerce ölümü engellediğini söyledi.

“Mevsimsel gribe karşı tesirkorunma sağlanması amacıyla her sene grip aşısı yaptırılmalıdır”
Saydan, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) bilgilerine göre dünya çapında her sene gripten kaynaklı ölümlerin adedinin 650 bini bulduğunu açıkladı.

Bu verinin gribin ciddi bir hastalık bulunduğunu gözler önüne serdiğini açıklayan Saydan, bunları kayıt etti:

“Her sene mevsimsel gribe namacıyla olan grip virüsü değişebilmektedir ve grip aşısının içeriği DSÖ doğrulusunda bir sene evvelce salgın yapan virüs çeşitlerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği de bu programya bağlı olarak her sene değişiklik göstermektedir. Aşı, yapıldığı grip sezonu amacıyla tesirli olmaktadır. Bu amaçla evvelceden geçirilmiş grip hastalığı veya uygulanmış grip aşısına bakılmaksızın mevsimsel gribe karşı tesirbir korunma sağlanması amacıyla her sene grip aşısı yaptırılmalıdır. Aşının koruyucu tesiri, aşı gerçekleştirdikten iki hafta sonra başlayacağı amacıyla aşının İdeal vakti, gribin sık görülmeye başladığı devreden derhal evvelidir. Eylül ve kasım ayları grip aşısının yapılma vakti olarak seçilmelidir. Aşılanmamış şahıslar ise mart ayının sonuna kadar aşılanabilir. Aşının koruyuculuğu aşağı yukarı 6 ila 8 ay vakitr.”

Saydan, grip aşısının 6 aydan ufak çocuklara, hamileliğinin ilk 3 ayının içerisinde tespit edilenlara ve ciddi yumurta alerjisi veya aşı bünyesinde tespit edilen rastgele bir maddeye karşı ciddi alerji hikayesi olanlara uygulanmaması uyarasında bulunarak, “Gelecek 3,5 milyon grip aşısının 85 milyon yurtdaşa yetmeyeceği aşikar. Bu sebepten TEİS olarak inanıyoruz ki bakanlığımız doğrulusunda getirilen aşı adedi kademeli olarak arttırılacak, gelişen vakitlarda yeterli sayıda aşı alımı yapılarak riskli takımdaki yurtdaşlarımızın hepsi aşılanacaktır.” şeklinde konuştu.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
mujeres que se vienen cuando hacen el amorfucked in front of everyonecelebrity wardrobe malfunction uncensored