SON DAKİKA

ANLIK GUNDEM

Uyku apnesi ani ölüm riskini arttırıyor

Uyku apnesi ani ölüm riskini arttırıyor
Bu haber 11 Eylül 2022 - 17:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Uyku Apnesi Sendromu, toplumda en sık rastlanan uykuda solunum bozukluğu olarak birçok kişinin hayatını olumsuz etkiliyor. Sinsi seyreden bu hastalık türünde dikkat edilmezse tehlikeli ve ölümcül sonuçlar olabilir.

İnsan ömrünün ortalama üçte birini meydana getiren uyku, sıhhatli bir hayat amacıyla büyük ehemmiyet taşıyor. Uykunun bozulması ya da uyku sırasında yaşanan rahatsızlıklar, detaylı hastalıkları yanında getiriyor. Türkiye’de görülen en vakitgelen uyku rahatsızlıklarının başında uyku apnesi belirtisi gelmektedir. Dikkat edilip tedavi edilmezse ölümcül tehlikeler doğurabiliyor.

Kızılay Kartal Hasadetsi Göğüs Hastalıkları Eksperi Uzm. Dr. M. Burak Uçar, uyku apnesi bulguları ve tedavisi ile ilgili bilgi verdi. Dr. Uçar, “Uyku apnesi, horlamanın eşlik ettiği en mühim uyku arızalarından bir adetsidir ve uykuda solunumun 10 saniye ve üstünde durması olarak ifade edilebilir. Bu hal saatte 5 kez ve üstünde gerçekleşirse uyku apnesi belirtisi olarak ifade edilmektedir. Hafif, orta ve ağır şiddette olan türleri bulunuyor. Dil kökü ve yumUşak damağın ya da aşırı büyümüş bademciklerin hava yolunu tıkaması neticesinde uyku apnesi gelişebilir. Uyku apnesi olan bireylerin oldukça mühim bir evresinde horlama şikâyeti yer alır” şeklinde söyledi.

Horlama ve uykuda soluk kesilmesi başlıca bulguları

Göğüs Hastalıkları Eksperi Uzm. Dr. M. Burak Uçar, “Uyku apnesinin belirtilarınden en muhimi uykuda solunumun durmasıdır. Diğer uyku apnesi bulguları ise şu şekilde sıralanabilir; uykuda sırasında huzursuzluk, horlama, gündüz yorgun uyanma, gün içerisinde konsantrasyon eksikliği, sıklıkla idrara uyanma, terleme, ağız kuruluğu, hipertansiyon, türel hevessizliktir. Uyku apnesi belirtisi olan şahısde horlama, birkaç kat daha sık ve gürültülü bir biçimde gerçekleşir. Horlamanın yanı sıra soluk darlığı, sıklıkla iç çekme, çırpınarak uyanmaya çalışma, sık ve çok vakitli solunum durmaları, sabah yorgun uyanmak da uyku apne belirtisi hayat sürdüren şahıslarda görülür. Genellikle obez ve kilolu şahıslarda horlama ehemmiyete alınması lüzumen bir işarettir” şeklinde söyledi.

Tedavi edilmezse ciddi neticeleri olur

Uyku apnesinin çok tehlikeli neticeleri olma ihtimalini bildiren Göğüs Hastalıkları Eksperi Uzm. Dr. M. Burak Uçar, “Uyku apnesi eşliğinde soluk almanız durduğu vakit kandaki oksijen miktarı düşer, buna karşılık karbondioksit ve asit birikimi miktarı ise artar. Bu hal kalp, kan damarları ve sinir düzeninizin daha sık işlevini gerçekleştirmesine yol açar. Bu da yüksek tansiyon, ritim sorunu, kalp yetmezliği, kalp krizi, inme (felç) tehlinetin sıhhatli şahıslara göre daha sıklıklalıkta görülmesine sebep olur. Direksiyon başında ani uyuya kalma neticesi trafik kazası geçirme riski, ilgi dağınıklığı, depresyon ve hafıza sorunlarının de görülme riski ciddi miktarda artar” şeklinde söyledi.

Uyku apnesi tanısı

Uyku apnesinin ideal tanı tekniği ve tedavi alternatifleri yardımıyla tedavi edilebileceğini bildiren Kızılay Kartal Hasadetsi Göğüs Hastalıkları Eksperi Uzm. Dr. M. Burak Uçar, “Doktorunuz gerçekleştireceği uyku çalışmaları ile uyku sırasında bedeninuzda neler bulunduğunu görmeye yarayan bir dizi test gerçekleştirir. Uyku testlerinin içerisinde en muhimi polisomnografi (PSG)’dir. Bu test beyindeki elektriksel etkinlikyi, göz faaliyetlerini, kas etkinliğini, kalp atışını, ağız ve burundaki hava akışını ve kandaki oksijen sayısını ölçer. Polisomonografi uyku apnesi tanısı amacıyla en net teknikdir. Uyku apnesi görülen şahıs şayet kilolu ya da obez ise ilk olarak bu bireylerin diyetisyen denetiminde kilo vermesi lazım olur. Hem de, alkol ve uyku ilaçlarından uzak durmak, sigarayı bırakmak ve sırt üstü yatmamak da rahatsızlığı azaltır. Uyku apnesi belirtisinin asli tedavisi, tanı mevzulduktan sonra ve hastalarda orta/ağır uyku apnesi belirtisi saptanması halunda, apne engelleyici aygıtların (CPAP-BPAP) hastalar doğrulusunda kullanılmaya başlanmasıdır. Eğer üst solunum yollarında ilgi çekici anatomik darlıklar var ise hastanın kulak burun boğaz eksperı doğrulusunda cerrahi girişim açısından dağerlendirilmesi lazım olur.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
mujeres que se vienen cuando hacen el amorfucked in front of everyonecelebrity wardrobe malfunction uncensored